top of page
Image by Jigar Panchal

DEPREM ERKEN UYARI SİSTEMİ

Başlıksız-1.png
dmo-logo-yazisiz.png
ofsis-endustriyel-elektronik-deprem-erken-uyari-sistemi.png

CİHAZ ÖZELLİKLERİ

01

Düşey düzlemde yıkıcı olmayan deprem dalgasını ölçümlemektedir. Bu da erken uyarı imkanı sağlamaktadır.

02

Yerli teknoloji ile üretilen sistem min 16 bit hız ile çalışmaktadır. Bu sayede sn’de alınan data miktarı arttırılmış  bu da sensörün hassasiyetini arttırmıştır.

03

Sistemde otomatik kalibrasyon sistemi bulunmaktadır. Böylece her koşulda sabitlendiği anda cihaz kendini tekrar kalibre ederek çalışmaya başlamaktadır. Dışarıdan gelen fiziksel etkiler cihazın performansının olumsuz etkilememektedir.

04

-/+ 16 CI (sarsıntı) aralığında ölçüm yapabilmektedir.

05

8 giriş ve 8 çıkış bulunmaktadır. Doğalgaz ile birlikte elektrik, asansör, su, jeneratör gibi başka sistemler de deprem anında kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca güvenlik sistemlerinden sensöre bilgi girişi sağlayarak deprem dışındaki tehlike anlarında da güvenliği kontrol altında alma imkanı sağlayabilmektedir.

06

USB bağlantısı ile bir ara yüze bağlantı yapılarak sisteme her tür erişimin sağlanabilmektedir.

07

Parazit filtreleri kullanılmıştır. Böylece yalnız sismolojik hareketler ölçümlenerek daha etkin bir performans elde edilmiştir.

08

Max 50,000 CI şokta çalışır.

09

Düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 farklı deprem eşiğinin belirlenmiş ve alınacak önlemler geliştirilmiştir. Ayrıca her binanın bina etüdü ve jeolojik etüdü yapılarak her binaya uygun referans değerleri belirlenerek sistem programlanmaktadır. 

10

Sistemimiz internet ağ bağlantısı ile ana merkezden takip edilebilen ve gerektiğinde müdahale imkanı olan dijital bir yapıdır. Bu da özellikle kritik binalarda performansın her zaman etkin olmasına ve birden fazla noktada yenilik güncellemelerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesine imkan sağlanmıştır.

11

Min 3 sn önceden uyarı vermektedir. Yer altı sismolojik donanım ile bağlantı sağlanması durumunda bu süre max 28’ye arttırılabilmektedir.

Image by Maria Teneva

CİHAZIN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Cihazın bağlanacağı binanın zemin etüdü ve yapı etüdü yapılarak binaya uygun CI değerleri belirlenir ve cihaz bu değerler ile programlanır. Sisteme bağlandıktan sonra aktive edildiği anda otomatik kalibrasyon yaparak çalışmaya başlar.

Cihaz içinde bulunan bir UPS elektrik kesintisi durumunda devreye girer. UPS’in devreye girmesi ile otomatik kalibrasyon sayesinde kesinti anında oluşmuş bir deprem tespit edilebilmektedir.

Cihaz sürekli olarak test yaparak verileri ölçümler. Yer kürede oluşan ivme değişimleri P dalgası olarak cihaza iletilerek, bu veriler binanın zemin ve yapı etüdüne göre önceden belirlenmiş olan referans ivme değerleri ile karşılaştırılır. Oluşan sonuca göre güvenlik sistemleri devreye alınır.

Ölçümlenen her değer internet bağlantısı ile ana merkeze iletilerek 48 saat süre ile burada saklanmaktadır. Ana merkezin sürekli bağlantı halinde olması ile binalarda kullanılmakta olan cihazların performansı takip edilmektedir. Arıza vb durumlar merkeze bildirilerek zaman kaybetmeden teknik destek sağlanır. Yine internet bağlantısı sayesinde sistemde yazılım güncellemeleri veya müşteri taleplerine istinaden değişiklikler uzaktan erişim ile sağlanır.

Cihaz üzerinde 8 aktüatörü devreye alma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede doğalgaz, elektrik, su, jeneratör hatlarını kontrol altına alınır; asansör en yakın kata çekilerek tahliye edilir. 

Cihaz üzerinde 8 harici sensör girişi bulunmaktadır. Böylece yangın, gaz, propan, metan, bütan, duman gibi sensörlerden gelen veriler de değerlendirilerek deprem dışında bir güvenlik ihlal durumu söz konusu ise cihaz yine tüm sistemi kontrol altına alır.

BELGELERİMİZ

ofsis-ECP-uyumluluk-onayi.jpg
ofsis-yerli-mali-belgesi.jpg
teknolojik-urun-deneyimi-belgesi.jpg
ofsis-IQR.jpg

İLETİŞİM

Torbalı Mah. 5014 Sok. No: 9 Torbalı / İzmir

0553 688 90 35

0533 457 90 35

  • Instagram

Mesajınız için teşekkürler.

© 2023, Dizta resmi web sitesidir. Created by Muaz Arslan

bottom of page